Про воскресення Христове
Цими весняними днями, коли усе сотворене прокидається з новою силою та
береться молодими пагонами, щоб зацвісти надією, минає чергова річниця
народження для неба умиротвореного пастиря та великого праведника
Миколая Чарнецького, що уже понад п’ятдесят років залишається особливим
пристановищем та Божою силою для тисяч зболених сердець.
З цієї
нагоди бажаємо ділитись з Вами короткими
роздумами блаженного Миколая, котрі вперше публікуються для широкого
загалу. Це є реколекції виголошені ним у 1928, 1934 і 1942 роках.
Хоч
виголошені, як живе слово, багато років тому, ілюструють незвичну
здатність довіряти та вчитись любити добро. Щоб передати дух цього
святця залишаємо мову оригіналу.
Реколекції. 1942 рік. Про воскресення Христове.Чим являється воскресення Христа для нас? Якби Христос не був воскрес і не запевнив нам воскресення, то не було б підстави до християнства. Тоді Христос був би тільки великим чоловіком про якого пам’ять була б загинула, як і все минає. Христос воскрес і тим дав нам певність, що все, що Він обіцяв, сповниться. Своїм воскресенням Христос потвердив нашу віру. Вороги, що вбили Христа, не успокоїлися, бо передчували, що станеться щось надзвичайного. І хоч поставили сторожу коло гробу, не запобігли світлому Христовому воскресенню.
Христос воскрес і приніс тим, що зберегли Йому вірність, спокій, мир, душевне вдоволення. Явився зараз своїй Матері, але не забув і тих, що були Йому колись невірні (Марія Магдалина, Петро), а дальше явився мироносицям, зібраним Апостолам, кажучи «Мир вам»!
Христос приніс те, чого не може людство здобути, а саме мир. В чому ж полягає той мир душі? В погоді ума, в тому що душа віддається без застережень солодкому Божому проводові, не допускає до своєї душі хмари сумнівів. Треба відкидати від себе непевність, що буде. Відкинути належить теж сумніви, чи Бог простить мені гріхи. Бог прощає гріхи, бажає тільки з нашої сторони доброї волі поправитися.
Мир в душі підтримує передовсім простота серця і братня любов. Заховуймо їх отже. Просімо Бога про погідний настрій, рівновагу духа, мир, що буде являтися нам передсмаком небесного щастя. Пам’ятаймо, що тільки, «перетерпівий до конца спасен будет». Підтримуймо себе молитвою, Святим Причастям, Сповіддю, Службою Божою. Просімо заступництва тих всіх святих осіб, що були близько при Христовому воскресінні.
Про наслідування Христа.Багато славних імен гомоніло на протязі існування людського роду, хоч би імен славних вождів, полководців, королів. Коло них згруповувалися цілі народи, вони творили великі діла – але імена їх прогомоніли і тільки історія дасть нам відповідь, що вони доброго для людства зробили.
Були колись великі філософи, що хотіли дати людству нову науку, нову правду. Але вони або дали тієї правди дуже мало, або й плели такі теревені, що й слухати нема що. Як кажуть, жодний філософ не приєднав до своєї теорії мешканців хоч би тієї вулиці, при котрій він мешкав.
Але є одне ім’я, ім’я повне змісту, з яким є зв’язана теж історія людства, ім’я повне благородності і щастя – а тим іменем є ім’я Ісуса, ім’я, перед яким мусять склонитися і земля і небо і пекло.
Душа, що очистила себе з гріхів, що пізнала докладно Божу доброту, хотіла б Богу віддячитися, але вона не знає як має себе вести, щоб бути гідною Божої доброти, щоб могти залишитися на висоті своєї гідності. Вона шукає за якимсь предметом до наслідування і тут являється Христос. Той буде щасливий, що буде наслідувати Христа, а наслідує Христа той, що йде слідами Його думки, почувань, діл, терпінь, жертви, посвяти любові Бога і людей. Ми повинні наслідувати Христа, бо носимо ім’я християн. Святий Григорій Нісський говорить, що негідний носити ім’я християнина той, хто не наслідує Христа.
Наслідування Христа просвічує нас. Наша душа хоче світла, правди, а де ж зачерпнемо її? Христос приніс нам правдиву мудрість з неба. Його наука викладається не лиш у високих школах, але всюди, вона така рівночасно висока і рівночасно проста, що є доступна і найбільшому генієві і малій дитині. Вона докладно висвітлює всі питання, що відносяться до нашого життя. Наслідування Христа помагає нам, воно покріпляє, вдоволяє, спричинює радість і рівновагу духа. Щоб Христа наслідувати, треба Його пізнати. Пізнавання Христа то студіювання Його життя через ціле наше життя, але й того замало. Вповні пізнаємо Його, як стрінемося з Ним лицем у лице. Нам треба пізнавати Христа через читання Слова Божого. Воно приготовляє нас до щоденного життя. Тому ми не зможемо основно переродити себе по зразкам Христа, якщо не будемо молитись і читати Слова Божого. Пізнаваймо Христа в Його житті укритому, публичному, терпіннях, страстях, в житті містичному, житті в Церкві, в житті Пречистої Діви, святих.
Просімо Христа, щоб дався нам пізнати, коли хочемо вірно його наслідувати.
Молитва за прославу. О мій Боже!
З глибини моєї душі віддаю
поклін Твоїй безмежній Величі.
Дякую Тобі за ласки й дари,
що ними Ти наділив Твого вірного
слугу блаженного священномученика
Миколая Чарнецького.
Прошу Тебе, прослав його
також і на землі. Благаю Тебе,
уділи мені в своєму
Батьківському милосерді ласку
(
намірення), про яку Тебе покірно молю.
Амінь.
Якщо
за посередництвом блаженного священномученика Миколая Чарнецького були
вислухані Ваші молитви і Ви отримали потрібні ласки від Господа, просимо
надсилати повідомлення про них за такою адресою:вул. Замарстинівська, 225
м. Львів, 79068
Тел.: (032) 231-63-57
чи на email: mcharneckuj@gmail.com
Підготувала с. Альойзія Рондяк, Згромадження сестер св. Йосифа ОПДМ