«Історія великої Місії»
В четвер, 3 жовтня 2013 року в приміщенні Львівського музею історії релігії відбулось відкриття виставки з нагоди святкування 100-го ювілею служіння редемптористів та Згромадження сестер милосердя св. Вінкентія в Україні на тему «Історія великої Місії».
Із вступним словом до присутніх звернувся директор музею Орест Малиць. Він відзначив складний шлях монахів-редемптористів в Україні.
Архиєпископ і митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возьняк розповів гостям про чималі перешкоди, які доводилося долати редемптористам. Саме завдяки бельгійським монахам (в роки війни і підпілля з ними рахувалися більше, ніж з українцями), «редемптористи «переорали» усю Галичину своїми місіями, проповідями, – наголосив владика, – …люди каялися, наверталися, поєднувалися з Богом». Митрополит побажав священикам, які служать в єпархії, «більшої відваги, щоби вони йшли до Бога і щоби Бог благословив їх добрими покликаннями».
Надзвичайний і Повноважний посол Королівства Бельгії в Україні пані Яна Зікмундова подякувала за пам’ять про бельгійських редемптористів, які принесли свої жертви в ім’я Української держави і надихнули українських монахів-редемптористів до місійної праці.
Про «плоди переступання кордонів Бельгії» редемптористами східного обряду розповів протоігумен Львівської провінції Згромадження о. Ігор Колісник. Він звернувся з теплими словами подяки до усіх поколінь редемптористів, починаючи від св. Альфонса Ліґуорі.
Про першу настоятельку Згромадження сестер милосердя, яка залишила свій рідний край і пішла проповідувати в Галичину, бельгійку Єлисавету Аліцію Поппе, розповіла сестра Петра Процик (Згромадження сестер милосердя Св. Вінкентія в Україні). Завдяки цій людині, яка «кріпила сестер і підготовляла до тяжких часів переслідування, Згромадження не переривало своєї діяльності в часи підпілля», – зауважила сестра Петра.
На урочистостях були присутні візитатори з Генеральної управи Згромадження редемптористів у Римі о. Ювентіус Андраде та о. Яцек Зджалек.
На завершення урочистостей виступила куратор виставки, завідувач відділу ЛМІР Наталія Матлашенко. Вона подякувала усім, хто надав експонати, розповіла про структуру виставки, ознайомила присутніх з маловідомими постатями редемптористів: о. Іваном Нагірним, який здійснював душпастирську опіку в німецькому таборі для військовополонених, та бельгійцем о. Ксаверієм Бонном, автором меморандуму на захист українців у Польщі.
У рамках співпраці між ЛМІР та Згромадженням сестер милосердя св. Вінкентія реставратором музею Оксаною Гірняк були відреставровані антимінси (XVII - XX ст.) з колекції згромадження.
Про цих і багатьох інших монахів-редемптористів відвідувачі та гості музею зможуть дізнатися, оглянувши виставку «Історія великої Місії», яка працюватиме до 15 грудня.
З сайту Львівського музею історії релігії.