На прощу до св. Альфонса. Частина II


Продовження. Незважаючи на те як добре нам було в Австрії, ми змушені мандрувати далі, попереду довгий виснажливий переїзд до Неаполя…

Вранці 17 липня, залишили Інзбрук. Близько восьмої ранку перетнули кордон з Італією. Далі нас чекала довга і спекотна дорога до Неаполя, в околиці якого ми прибули 19.30. Після поселення в монастирі «Колле Сант Альфонсо» (Colle Sant’Alfonso), що розташований в місті Торе дель Ґреко поблизу Неаполя, в нас була спільна вечеря. Від сьогоднішнього дня студентська спільнота редемптористів Львівської провінції офіційно приймає участь в студентському з’їзді Згромадження з Європи, який триватиме до 22 серпня. По дорозі, яка видалась напрочуд важкою, мало що бачили: декілька замків, час від час виднілись церкви… Ввечері ще приїхала спільнота з Варшавської провінції, у складі 11 співбратів.

18 серпня. За розпорядком першого дня з’їзду ми повинні бути в Пагані, де похований святий отець наш Альфонс Марія де Ліґуорі. Приїзд студентів з інших провінцій Європи очікувався після обіду, тому українці з поляками скористалися з тієї нагоди і пішли на екскурсію по монастирі «Колле Сант Альфонсо», яку нам провів отець Лоренцо. Головні тези, що вдалось запам’ятати: відомо з історії обителі, що вона первинно належала монахам-камедулам. Сакральний комплекс монастиря з церквою св. арх. Михаїла XVII ст. розташований на висоті 185 м. над рівнем моря (звідси і назва «колле», з італ. – «пагорб»), перейшов до редемптористів у 1954 році і у ньому організували формаційний дім студентату. На сьогодні монастир є місцем постуляту – початкового формаційного етапу в Згромадженні. Храм св. Михаїла розташований на пагорбі з якого відкриваються прекрасні краєвиди на довколишню місцевість і море. Цікаво, що з монастирської гори видніється і сплячий вулкан Везувій (1277 м.).

Отже, як було сказано вище, перший день присвячений темі: «Альфонс – місіонер, засновник, святий» і як годиться на початок нашої «пілігримки», ми поїхали до Пагані.

У цьому містечку розташована базиліка св. арх. Михаїла і монастир редемптористів. У базиліці є каплиця Альфонса, де спочивають мощі святого. Варто зазначити, що постать св. архангела Михаїла в нашому Згромадженні є дуже важлива. Наприклад, св. Герарду, коли в церкві відмовили св. Причастя, через його юний вік, св. Михаїл приніс облатку. Церква в Пагані збудована за вказівками Альфонса, який володів неабиякими архітектурними здібностями. Наш святий також надав титул храму – «святого Михаїла», адже в ті часи, коли Згромадження розвивалося, то зазнавало великого спротиву і перешкод, як від людей так і темних сил, які завжди є противниками Божого діла.

Забігаючи наперед скажу, що Пагані є так званим редемптористичним Єрусалимом (де Згромадження набуло свого піку розвитку); зародження – Вифлеєм – у Скалі, де ми побували наступного дня і етап розвитку – Назарет – у Чорані, у цьому місті ми – українці-редемптористи, 19 серпня відновляли чернечі обіти.

Монастир в Пагані заснований в 1742 році. Альфонс прибув сюди у 1751 р. Перший відрізок побуту в Пагані характеризувався його великою письменницькою активністю. Залишився тут аж до 1762 року, коли був іменований єпископом Сант’Агата деі Готі. До Пагані повернувся знову у 1775 р. як владика-емерит і мешкав тут аж до своєї смерті в 1787 р.

Щодо Пагані, то після меси нам провели екскурсію музеєм св. Альфонса, де зберігаються цінні експонати і особисті речі Альфонса: ікони власного авторства, книги, єпископські ризи, є навіть візок Альфонса, на якому він пересувався на старості літ.

19 серпня. Цей день ознаменувався складанням обітів у монастирському храмі Пресвятої Тройці містечка Чорані, а крім того відвідинами колиски нашого Згромадження містечка Скалі. День виявився дуже насиченим.

У Скалі, містечку розташованому на узбережжі Амальфіянської затоки, наша делегація відвідала місця пов’язані зі святим Альфонсом і редемптористами, зокрема гроту св. Альфонса (тут Альфонсові об’являлася Марія), місцеву катедру, де святий проповідував, а також дім «Анастазіо», де проживала перша монаша спільнота і де похований перший брат-редемпторист Віт Курціо. Згодом, ми завітали до монастиря сестер-редемптористок і послухали доповідь «Святий Альфонс і монастир у Скаля» отця Рональда Мак Айніша.

Після обіду, від’їзд до Чорані, де була Свята Літургія у візантійському обряді і віднова часових обітів (9 українців та 3 іспанці). Після Служби Божої була екскурсія монастирем і святкова вечеря.

З історії Згромадження відомо, що Чорані є першою фундацією редемптористів та існує безперервно від 1736 року. Приміщення під монастир надала Зграмадженню родина блаженного Януарія Сарнеллі. До речі, мощі цього блаженного редемпториста, одного з перших товаришів Альфонса, поміщені в бічній каплиці храму. Згромадження народилося в Скалі, дозрівало в Чорані, натомість померло і воскресло в Пагані та, згідно із заповітом святого Альфонса, існуватиме аж до Другого Пришестя Ісуса Христа.

Так пройшов другий день, без перебільшення, захоплюючої поїздки місцями святого Альфонса.

20 серпня. «Слідами св. Альфонса у Неаполі…»

Після двох днів насиченої програми, організатори подорожі «Місцями св. Альфонса» виділили день для «розгрузки». До обіду студентам-редемптористам чітко було донесено маршрут та історичну довідку про місця в Неаполі, до яких ми мали б добратися по обіді. Серед них: Маріанелла (місто народження Альфонса), точкові зупинки в Неаполі: місцева готична катедра XIII-XV ст. з каплицею св. Януарія, де Альфонса висвятили на священика у 1726 році; храми, де святий проповідував; палац родини Сарнеллі, тощо.

Неаполь запам’ятався забрудненими і вузькими вуличками в центральній частині міста, відсутністю строгого порядку (зокрема в русі місцевого транспорту); а от що вразило – інтер’єри Неаполітанських храмів, які через свою насиченість і об’ємність заслуговують на увагу. Також в місцевих храмах можна побачити численні мощі святих, серед них такі відомі імена, як святий Януарій (мученик IV ст.), св. Франциск Ксаверій (відомий місіонер-єзуїт), св. Каєтан та ін.

Поряд з тим, що в Неаполі народився наш святий засновник, слід пам’ятати, що це південноіталійське місто (в XVII ст. Неаполь був другим містом в Європі за чисельність населення) пов’язане з ім’ям ще одного великого святого – Томи Аквінського, який навчався в місцевому університеті.

Мені особисто Неаполь ще запам’ятався могутньою фортецею-замком з височезними стінами.

21 серпня. Четвертий день «пілігримки» виявився надзвичайно цікавим і захоплюючим. Наша спільнота відвідала «Матердоміні» де є гріб св. Ґерарда і містечко Сант’Агата де’Готі, де знаходилась єпископська резиденція св. Альфонса.

За моїми спостереженнями всі їхали до «Матердоміні» з особливим настроєм і очікуваннями. Цьому і не слід дивуватися, адже всі ми знаємо хто такий св. Ґерард (вважається найбільшим святим-чудотворцем XVIII ст.) і яке значення він має для редемптористів. Місцевий санктуарій пов'язаний також із чудотворною фігуркою Матері Божої, яка поміщена в головному вівтарі храму - звідси і назва «Матердоміні» (Мати Господа). Осідок редемптористів тут з 1748 року. Відомо, що цю святиню відвідує біля 800 тис. паломників на рік.

На жаль, у 1980 році старовинний храм в Матердоміні зазнав значних пошкоджень внаслідок землетрусу. Але вдалося відтворити обриси цього храму, тому теперішній майже не відрізняється від минулого.

Пережиття від «Матердоміні» були чи не найкращими за весь час маршруту. Варто зазначити що «Матердоміні» є назвою місцевого санктуарію, що знаходиться в містечку Капоселе.

По обіді, ми від’їхали, як вже було сказано вище, до містечка Сант’Агата де’Готі, де святий Альфонс був 13 років єпископом. Затишне місто, типово італійське, але без такої кількості сміття як в Неаполі. Декілька старовинних храмів, серед яких місцева катедра, де св. Альфонс служив. Дійсно, храм в середині вражає: ну що не відбереш в неаполітанських храмів – це інтер’єри, які здебільшого збереглися оригінальними. В підземеллі храму є фрески з XIV ст. Опісля, відвідали музей св. Альфонса, що утворений з нагоди 300-річного ювілею народження святого. Також завітали на вечірню молитву до сестер-редемптористок, яких запросив Альфонс до Сант’Агаті по своєму прибуттю до міста. Повернулися в «Колле» 21.40. Згодом вечеря, по-італійськи – пізно. Завтра завершення паломництва.

22 серпня. Альфонсіянське паломництво студентів-редемптористів з Європи підбігало до свого завершення… По дорозі до Риму, ми відвідали ще два редемптористичні монастирі. Перший з них у м. Фросіноне, з 1776 року, це вже володіння Римської провінції. Святиня у Фросіноне має статус санктуарія, свого часу у стінах монастиря навчався св. Климентій, також тут похований Франциск де Паола (+ 1814 р.).

Шіфеллі, монастир з 1773 року. Короткий екскурс про історію обителі провів нам протоігумен Римської провінції.

Завершилась проща «Місцями св. Альфонса» у Римі, урочистою месою в костелі св. Альфонса при Генеральному домі Згромадження редемптористів, де поміщений оригінал ікони Матері Божої Неустанної Помочі. Опісля, деякі делегації студентів залишились ще в Римі, не винятком стала і українська. Ми розмістилися в семінарійному будинку при храмі св. Софії, де проживали три дні. Про перебування української спільноти студентів-редемптористів в Римі читайте і дивіться в третій частині. Далі буде…

бр. Назарій Ланько, редемпторист