2-3 січня 2011 р. у монастирі св. Альфонса о. Анатолій Живчак, ЧНІ провів передріздвяні реколекції для братів студентів. Темою цих днів були слова з Євангелія від Матея: «Він спасе народ Свій від гріхів їхніх» (Мт. 1, 21).
Протягом двох днів о. Анатолій розповідав про сутність гріха та значення приходу Ісуса Христа у світ людей. Гріх – як темрява, яка є просто відсутністю світла. Зло також є відсутністю добра. Людина, маючи на вибір лише дві дороги – до добра чи до зла, - мусить робити або добро, або зло. Тож, не роблячи доброго, кожен обов’язково буде робити зле. Тому, щоб подолати гріх, нам слід робити добрі вчинки.
Подібну думку висловлює і Христос: «Якже прийде Син Чоловічий у своїй славі, й ангели всі з Ним, тоді Він сяде на престолі Своєї слави. І зберуться перед Ним усі народи, і Він відлучить їх одних від одних, як пастух відлучує овець від козлів; і поставить овець праворуч себе, а козлів ліворуч. (…) Тоді скаже й тим, що ліворуч: Ідіть від Мене геть, прокляті, в вогонь вічний, приготований дияволові й ангелам його; бо голодував Я, і ви не дали Мені їсти; мав спрагу, і ви Мене не напоїли; був чужинцем, і ви Мене не прийняли; нагим, і ви Мене не одягнули; недужим і в тюрмі, і не навідались до Мене» (Мт. 25, 31-33.41-43). Отже, на Суді Бог нас спитає не за те зло, яке ми вчинили, а про те добро, якого ми не вчинили.
Щоб «спасти народ Свій від гріхів», Христос прийшов до людей навчити нас і показати на власному прикладі взірець відносин з Богом та іншими людьми. За це Він і помер на хресті – за Свою науку, яка суперечила поглядам світу.
Однак у сприйнятті нами науки Христа є перепона - наші ілюзії, які ми самі творимо, і які творить суспільство. Ілюзії виправдовують наші гріхи так, що ми перестаємо їх бачити, вони ж створюють лживий образ Бога, і ми вже не знаємо, яким Він є насправді, залишаючись з тим, що вигадав наш розум. Єдиний засіб для подолання ілюзій – читання Слова Божого, в якому Сам Бог промовляє до людей і викриває наші блуди.