В осередку величних відправ і зворушливих обрядів Великої П'ятниці стоїть свята плащаниця. Ця свята ікона Христа у гробі стала складовою частиною обрядів вечірні Великої П'ятниці й утрені Великої Суботи. Під час цих відправ ми особливо прилюдно вшановуємо святу плащаницю, бо на ній кривавими літерами виписана історія спасіння людського роду. Свята плащаниця говорить нам і про строгу Божу справедливість, і про безконечну Божу любов, і безмежне милосердя до нас, грішних.
Тепер на плащаниці, крім ікони Христа у гробі, зображають також Богородицю, Йосифа з Ариматеї й побожних жінок, що брали участь у похороні Ісуса Христа. А довкола плащаниці видніються слова тропаря Великої П'ятниці: "Благообразний Йосиф... ".
Коло Божого гробу, зазвичай, стоїть почесна сторожа, навіть цілу ніч з Великої П'ятниці на суботу. Поклоніння святій плащаниці і її цілування для вірних це справді глибоке духовне переживання і нагода відновити свою віру у Христа й любов до Господа, що з любові до нас умер на хресті.
"Тебе, що світлом, немов ризою, зодягаєшся, зняв Йосиф з Никодимом, бачивши мертвого, нагого, непохованого, ревним плачем заплакали і, ридаючи, промовили: "Ох горе, наш найсолодший Ісусе! Побачивши Тебе на хресті повислого, сонце негайно мороком покрилося і земля зо страху задрижала й церковна заслона роздерлася. А тепер бачу Тебе, що задля мене сам пішов на смерть. Як же ж поховаю Тебе, мій Боже? Або якою плащаницею обгорну? Якими руками діткнуся Твого нетлінного Тіла? Або яку пісню заспіваю при Твоїй смерті, Щедрий? Величаю Твої страсті, піснями славлю Твоє погребення з воскресінням, і кличу: "Господи, слава Тобі".