Бенедикт XVI про св. Альфонса


Після липневої паузи 1 серпня 2012 р. у Кастель Гандольфо Папа відновив загальні аудієнції, продовживши свої катехитичні настанови на тему молитви. Цього разу Бенедикт XVI навів у приклад вчення св. Альфонса Марії де Лігуорі, літургійна пам'ять якого відзначається в цей день.

 

Св. Альфонс, єпископ і Учитель Церкви, засновник Згромадження редемптористів, покровитель вчених морального богослов'я і сповідників, - нагадав Папа, - «є одним з найпопулярніших святих XVIII століття через свою простоту і безпосередність, і через своє вчення про тайну покаяння: у період великої строгості, яка була результатом впливу янсенізму, він рекомендував сповідникам уділяти цю тайну, демонструючи радісні обійми Отця, Який у Своєму нескінченному милосерді не втомлюється приймати чадо, яке кається. Цей день дає нам можливість роздумати над вченням св. Альфонса про молитву, дуже цінне і наповнене духовним натхненням. У 1759 році був написаний трактат «Del gran mezzo della Preghiera» («Молитва – могутній засіб спасіння»), який він вважав найкориснішим зі своїх праць. У цьому трактаті молитва описується як “необхідний і надійний засіб для досягнення спасіння і отримання всіх благодатей, яких ми потребуємо для того, щоб осягнути його. У цих словах св. Альфонс висловив суть свого розуміння молитви».

 

«Сказавши спочатку, що молитва це засіб, - продовжив Папа, - він закликає нас до мети, яку потрібно досягти: Бог створив нас для любові, щоб дарувати нам життя в повноті, але ця мета через гріх, можна так сказати, віддалилася, - ми всі про це знаємо, - і лише благодать Божа може зробити її для нас досяжною. Щоб пояснити цю основоположну істину і дати зрозуміти, наскільки реальний для людини ризик «загубитися», святий Альфонс вимовив фразу, що стала крилатою: “Хто молиться - рятує себе, хто не молиться - губить! І додав: “Спастися без молитви дуже важко, навіть неможливо... але молитва робить порятунок надійним і легким. І ще: “Якщо ми не молимося, нам немає прощення, бо благодать молитви дана кожному... якщо ми не спасемося, то вся вина за це лежить на нас, бо ми не молилися. Таким чином, кажучи, що молитва є необхідним засобом, святий Альфонс хотів дати зрозуміти, що в будь-якій життєвій ситуації неможливо обійтися без молитви, особливо в моменти випробувань і труднощів. Ми завжди з довірою повинні стукати у двері до Господа, знаючи, що Він піклується про Своїх дітей у всьому. Тому ми покликані не боятися звертатися до Нього і довірливо викладати наші прохання, будучи впевненими, що отримаємо те, чого потребуємо».

 

Далі Папа підкреслив «центральне питання: що дійсно є необхідним у нашому житті?» І відповів разом зі святим Альфонсом: «Здоров'я і всі благодаті, яких ми для цього потребуємо», - маючи на увазі «не лише здоров'я тіла, а насамперед здоров'я душі, яке дарує нам Ісус. Більше ніж чого-небудь, ми потребуємо Його присутності, яка звільняє нас і робить наше існування по-справжньому людським і наповнює радістю. І тільки через молитву ми можемо прийняти Його, Його благодать, яка в кожній ситуації дає нам розпізнавати справжнє благо і, зміцнюючи нас, робить ефективною також нашу волю, тобто робить її здатною здійснювати те, що визнається добром. Ми часто визнаємо добро, але не завжди здатні зробити його». «Учень Господа знає, що він завжди піддається спокусам, і, щоб перемогти їх, не втомлюється просити допомоги в Бога в молитві».

 

«Святий Альфонс, - нагадав Папа, - наводить приклад святого Филипа Нері, який «в першу ж мить, як прокидався вранці, говорив Богу: "Господи, тримай сьогодні руки над Филипом, інакше він Тебе зрадить"». «Ми теж, - додав Святіший Отець, - знаючи про свою слабкість, повинні зі смиренням просити допомоги у Бога, сподіваючись лише на багатство Його милосердя. Святий Альфонс говорив: “Ми жебраки у всьому, але якщо будемо просити Його, більше не будемо жебраками. Якщо ми жебраки, то Бог багатий. І, слідом за святим Августином, він закликає кожного християнина не боятися просити молитвами у Бога ту силу, якої він потребує, щоб творити добро, будучи впевненим, що Господь не відмовить Своєї допомоги тому, хто просить зі смиренням». «Дорогі друзі, - сказав на закінчення Папа, - святий Альфонс нагадує нам, що спілкування з Богом є головним у нашому житті (...), і це спілкування з Богом здійснюється у щоденній особистій молитві і через участь у Таїнствах. Тільки так у нас зростає Божественна присутність, яка направляє наш шлях, висвітлює його, роблячи надійним і спокійним навіть серед труднощів і небезпек».


katolik.ru