«Се нині время благопрятно, се нині день спасенія»


Цими весняними днями, коли усе сотворене прокидається з новою силою та береться молодими пагонами, щоб зацвісти надією, минає чергова річниця народження для неба умиротвореного пастиря та великого праведника Миколая Чарнецького, що уже понад п’ятдесят років залишається особливим пристановищем та Божою силою для тисяч зболених сердець.

З цієї нагоди у днях постної мандрівки бажаємо ділитись з Вами короткими роздумами блаженного Миколая, котрі вперше публікуються для широкого загалу. Це є реколекції виголошені ним у 1928, 1934 і 1942 роках.

Хоч виголошені, як живе слово, багато років тому, ілюструють незвичну здатність довіряти та вчитись любити добро. Щоб передати дух цього святця залишаємо мову оригіналу.

Реколекції. 1934 рік.

«Се нині время благопрятно, се нині день спасенія»

Один молодець їдучи раз спокійно дорогою попався розбійникам, які почали у нього стріляти. На нього падав град куль, та ані одна його не зранила... Та однак той молодець не переставав думати над тим, що було б, якщо б його так поцілила куля? І ми є зранені кулею гріха, та чи думаємо, що через се з нами діється? Реколекції мають нас вирвати з пащі страшної потвори – гріха, як каже один лікар, який навернувся, слухаючи реколекційних наук св. Ігнатія Лойолі.

Реколекції потрібні для усіх людей – грішників, оспалих, студених на слово Боже, добрих. Реколекції се гармата, яка бомбардує не раз найбільш тверді мури нашої душі. Вони грішників навертають до Бога, озяблих, які хоч не поповняють тяжких гріхів, відвертають від злих склонностей, звичок, недосконалостей. «Ти думаєш, що ти багатий, а ти бідний, нагий...», каже св. Йоан і от реколекції відвертають нас від такої думки про себе. Добрих ведуть до повного совершенства. «Будьте убо совершенні, як Отець Ваш Небесний совершен єсть...», каже Божественний Спаситель. Отже реколекції для кожного потрібні, а навіть конечні, бо Господь Бог не дає ніколи стільки ласк як в часі духовних вправ, коли то наша душа в особливий спосіб Його о них благає.

Реколекції, се той містичний Мойсей, що має нас вивести з неволі гріха, се голос Божої ласки, се особливше посіщення Боже, щоб навернути заблудші душі на праву дорогу. Вони для всіх потрібні, бо се час віднови нашої душі! Тож не лишай мене, Боже!

Значіння терпіння в Божих плянах.

У світі так багато терпіння, що правдиво називаємо землю долиною сліз. Скільки то лише вмирає протягом 24 годин, скільки терпить по шпиталях, бідних домах, всюди лиш зойки, стогін, нарікання, плач, сльози... І чому се все милосердний Господь допускає, чи може хоче в той спосіб пімститись на невдячність народів? Ні! Бо як зло, так і терпіння не від Бога походять, а чоловік його сам викликує. А що Бог допускає його, то тільки з любови до людей. Лікар дає хорому гіркі краплі, бо хоче для нього здоров’я, так само і Бог хоче нашого здоров’я, добра, яке дає нам дорогою терпіння. Біль, терпіння родить великі діла, діла покути, любові, милосердя, жертви... Бо що ж довело Дантеса до написання твору «Божественна комедія» в якій представляє біду, нещастя, горе людей в пеклі, як не біль! Біль доводить царя Давида до того, що він так щиро оплакує свій упадок в псалмі 50–ім. Не раз найбільший безбожник, недовірок, стає в нещастю спасенним, навертається до Бога. І сьогодні його всюди так дуже багато. Бог дає терпіння людиням, щоб вони зрозуміла своє духовне банкрутство, коли є далеко від Господа Бога, щоб завернули зі злої дороги і знову повернули до Нього, упали Йому до стіп і зі сльозами в очах просили прощення. І коли се зрозуміємо наступить спасення, як ні, то вічна загибель. Тож стараймось брати терпіння в такім смислі, а спилве на нас бальзам Божої потіхи, радости, любови.

Молитва за прославу.

О мій Боже!
З глибини моєї душі віддаю
поклін Твоїй безмежній Величі.
Дякую Тобі за ласки й дари,
що ними Ти наділив Твого вірного
слугу блаженного священномученика
Миколая Чарнецького.
Прошу Тебе, прослав його
також і на землі. Благаю Тебе,
уділи мені в своєму
Батьківському милосерді ласку
(намірення), про яку Тебе покірно молю.
Амінь.

Якщо за посередництвом блаженного священномученика Миколая Чарнецького були вислухані Ваші молитви і Ви отримали потрібні ласки від Господа, просимо надсилати повідомлення про них за такою адресою:

вул. Замарстинівська, 225
м. Львів, 79068
Тел.: (032) 231-63-57

Підготувала с. Альойзія Рондяк, Згромадження сестер св. Йосифа ОПДМ