Блаженний

Франц-Ксавер Зельос


1819-1867 Отець Фрасц-Ксавер Зеельос, редемпторист, був беатифікований Папою Іваном Павлом ІІ 9 квітня 2000 у Римі. Його життя заслуговуює у великій мірі на нашу увагу.

Франц-Ксавер Зельос народився 11 січня 1819 р. Б. у Фюссен (Баварія, Німеччина), від Манг Зеельос і Франчески, уродженої Шарценбах, які мали 11 інших дітей. Цього ж самого дня, він був хрещений у парохіяльній церкві св. Манг, де його батько, починаючи з 1830 року, почав виконувати функції церковної прислуги, а перед тим він вів торгівлю тканинами.

В 1831 році Франциск закінчив школу, і маніфестуючи своє бажання бути священиком, за підтримки свого пароха, він перейшов у гімназію інституту св. Етьєна у Аугсбурзі. Продовжив свої студії в університеті у Мюнхені (Баварія), де студіював два роки філософію.

Після закінчення курсів він почав вивчати теологію, щоб підготовитися до вступу у семінарію, у яку був прийнятий 19 вересня 1842 р. Б.

У той час він познайомився з місіонерами Згромадження редемптористів, пізнав також харизму їхнього Інституту, яка полягала у євангелізації найбільш опущених, а також їхню апостольську діяльності, яка проводилась у США серед іммігрантів.

Оживлений глибокою апостольською ревністю і вельми перейнятий листами редемптористів, які були опубліковані у католицькому журналі Сіон, (цей журнал писав про нестачу душпастирів для тисячів німецьких іммігрантів), Зельос вирішив вступити до Згромадження, бо бажав працювати як місіонер у США.

22 листопада 1842 р. Б. він отримав дозвіл, а наступного року, 17 березня вирушив із порту Гавр у Франції до Нью-Йорку, куди прибув 20 квітня 1843 р. Б.

Після закінчення новіціяту і завершення теологічних студії, 22 грудня 1844 р. Б. він був висвячений на священика у церкві св. Якова, яка належить редемптористам у Балтиморі, Мерлянт.

Кілька місяців після висвячення о. Франциск був призначений у Пітсбург, Пенсільванія, на парохію св. Філомени, де він служив 9 років, співпрацюючи спочатку як вікарій св. Івана Ноймана, настоятеля спільноти. Три наступні роки він був настоятелем, а згодом його призначили магістром новиків-редемптористів.

Крім обов'язків парохіяльного вікарія, Зельос також голосив місії разом із о. Нойманом. Щодо відносин між ними двома, Франц-Ксавер мав нагоду ствердити: "Він мене ввів у активне життя" і "мене навчив бути духовним опікуном і сповідником".
Його диспозиційність і природна люб'язність, розуміння потреб вірних, одразу зробили його відомим досвідченим сповідником і духовним опікуном, так що люди приходили до нього навіть з інших парохій.

Як і у Балтиморі так і в Пітсбурзі Зельос старався, щоб сповідь не була більше мукою для каянників, але ставала для них плідним пережиттям зустрічі з терпеливим і милосердним Христом. Його сповідальниця була відкрита для всіх: "Я слухаю сповіді по-німецьки, по-англійськи, по-французьки, від білих і від чорних".

Вірні його описували як місіонаря, який мав завжди усмішку на устах і щедре серце, а особливо для потребуючих і покинутих.

Не дивно, що власне у Пітсбурзі, після його смерті люди почали приписувати отримані ласки його заступництву.

Вірний харизмі редемптористів, він завжди висловлювався у простому стилі життя і мови. Об'єкти його проповідей, багаті біблійним змістом, їх слухали і зрозуміли всі, навіть найбільш невчені.

Постійною характеристикою його апостоляту була катехизація дітей. Це була активність, якій він не лише віддавав перевагу, але яку він вважав фундаментальною для християнського зросту в парохіяльній спільноті.

У 1854 р. Б., він був переведений з Пітсбурга у Балтимор, потім у Кумберлянд (1857 р. Б.) і у Аннаполіс (1862 р. Б), де він був завжди задіяний до праці в парохіях.

У Кумберлянді і у Аннаполісі він виконував також обов'язки форматора - префект студентів-редемптористів. Рівно ж і у цій ролі він показав себе як люб'язний і радісний пастир, який є завжди готовий допомогти молодим, і ревний щодо їх доктринальної формації. Особливо він старався прищепити майбутнім місіонерам-редемптористам інтузіазм, апостольську жертву для вічного і дочасного життя народу та дух самопожертви .

У 1860 р. Б. єпископ Михайло О'Коннор із Пітсбурга, залишаючи єпархію, рекомендував отця Зельоса - як священика найбільш придатного для свого наступництва. Франциск Ксавер написав до Папи Пія IX, висловлюючи йому свою нездатність до прийняття такої відповідальності і просив його звільнити від такої долі. Він був дуже радий коли був номінований єпископом Пітсбурга інший священик.

Після вибуху громадянської війни у 1863 р. Б. були прийняті нові закони щодо військової служби, які зобов'язували усіх чоловіків до неї. О. Зельос як настоятель семінарії редемптористів поїхав у Вашингтон, щоб зустрітись із президентом Авраамом Лінкольном і попросити його, як виняток, звільнити від військової служби студентів Чину. Лінкольн показав себе винятково гостинним і пообіцяв зробити все від нього залежне. Справді, студенти були звільнені від відправки на фронт.

Звільнений від обов'язків префекта студентів з причини кількох "ревних" співбратів, згідно яких - він не був достатньо суворим щодо молоді, о. Зельос посвятився місіонерській праці, проповідуючи по-німецьки і англійськи у Коннектикут, Ілльлінойс, Мічиган, Міссурі, Нью Джерсі, Нью Йорк, Огайо, Пенсільванія Род Айленд і Вісконсин. Такі його місії по різних місцях тривали з 1863 до 1866 р. Б.

Після короткого періоду парохіяльної активності в Детройті (у Мічігані), він був призначений у 1866 р. Б. до спільноти в Нью Орлеан (Луїзіана). Також тут як парох церкви Успіння Пресвятої Богородиці о. Зельос був відомий як веселий пастир, завжди готовий допомогти, який особливо опікується бідними і залишеними. Також і тут ласки, отримані від Бога, люди приписували своєму пароху.

Але у планах Божих, його місія у Новому Орлеані повинна була бути короткою. У місяці вересні, вичерпаний візитами до хворих на малярію він і сам заразився. Після кількох тижнів терпеливого і радісного знесення хвороби о. Франциск помер 4 жовтня 1867 р. Б. у віці 48 років і дев'ять місяців.

На його похорон народ, який заповнив церкву Успіння Пресвятої Богородиці, де зберігаються до сьогодні його тлінні останки, визнаючи святість отця Зельоса, торкався до гробу будь-якою річчю, щоб потім зберегти її як пам'ять про нього.