Неділя 10-та по Зісланні Святого Духа


Господи, змилуйся над моїм сином

Мт. 17, 14-23.

 

Євангеліє цієї неділі пригадує нам цю просту істину, що духовне життя християнина - це боротьба з силами сатани під видом злих думок, бажань, грішних почуттів.


На одній сарепті після закінчення біблійної науки на основі Євангелія про бурю на морі до священика підійшов хлопчина і запитав: „Отче, чому Ісус такий жорстокий, чому Він заставив апостолів плисти човном по морю вночі та ще й серед бурі? Адже Він як Божий Син добре знав, що апостолів чекає негода, що на морі буде велика буря. Чому Ісус так зробив, коли знав про це?” Священик на це відповів: „Ісус не є жорстокий. Він вчинив це з любові, бо хотів випробувати віру і любов своїх учнів, щоб ще більше зміцнити її”.


Бог іноді випробовує людину для її добра, щоб краще пізнала себе і Бога, зросла у вірі, надії, любові, довір’ї до Христа. Тому з любові Ісус прийшов по воді до апостолів і заспокоїв їх, не залишив їх самих у човні серед морських хвиль.


Святий Антоній Великий на початку свого духовного життя, щоб стати праведним мужем, пройшов тяжку дорогу духовної боротьби з різними страшними спокусами сатани та багато молився  на дорозі до святості.


Одного разу біси тяжко побили святого, що він знепритомнів. Опритомнівши, Антоній у молитві побачив світло Ісуса і сказав: „Чому, Господи, лишив мене самого і не поміг мені в цій важкій боротьбі, коли душа моя була в небезпеці?” На це Ісус відповів: „Я весь час був разом з тобою та бачив, що тобі вистачає сили в цій боротьбі, тому не помагав тобі. Якщо Я вступив би в цю боротьбу і переміг злих духів, нагорода належала б Мені. А Я хотів, щоб ти боровся сам і заслужив собі нагороду за цю боротьбу”.


Як засвідчує нам Євангеліє і життя Антонія, в життєвій боротьбі ми не самі, а з нами завжди є Христос. Від допускає в наше життя цю боротьбу, бо вона виховує в людині віру, надію, покору, послух, як прояв довір’я, дари, цінні у Бога, які ведуть нас до нагороди Царства Небесного. Нехай надихнуть нас до відваги і витривалості у цій боротьбі слова, як велично написав про це Шевченко: „Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!”


о. Михайло Чижович, редемпторист