Наша Церква закликає всіх своїх духовних дітей радіти і тішитися у дні Христового воскресіння, бо прославлення Христа це наше власне прославлення. Христос воскрес не тільки для Себе Самого, але й для нас, бо Він — Голова і Спаситель цілого людського роду. Св. Павло пише: "Якщо ми разом із Христом страждаємо, то разом із Ним будемо прославлені" (Рим. 8, 17).
Ось тому на воскресній утрені співаємо: «Це Господь учинив цей день. Радіймо і веселімся ним!», бо тріумф Христа це наш тріумф. Коли голова тішиться, то тішаться всі члени тіла. Ми є духовними членами воскреслого Спасителя, бо тепер тільки такий Спаситель існує навіки: "Хіба ви не знаєте, що ваші тіла це Христові члени?" - пише св. Павло (1 Кор. 6, 16).
Треба радіти і є з чого радіти божим дітям, бо Христос воскресінням розгромив смерть, переміг сатану й осудив лихий світ, який диявол використав, щоб спричинити смерть Божому Синові, нашому Спасителеві. По муках розп'яття на Голгофі і триденному пробуванні у гробі наш Спаситель воскрес до нового, прославленого життя в небі, яке ніколи не скінчиться.
Чому ж Христове воскресіння таке важне для нас?
Христове воскресіння це: 1) найкраща основа і підтвердження нашої віри; 2) непохитна основа нашої надії і 3) найкраще і невичерпне джерело потіхи й сили серед щоденної боротьби з ворогами нашого спасіння, які невпинно чекають на нагоду, щоб завести нас до гріха і через гріх запровадити нас до прокляття і так знищити в нас і для нас діло Христових Страстей.
Христове воскресіння це найкращий аргумент, що наша віра правдива, і що об'явлені в Євангелії правди походять від Бога, тому вони не є видумкою людей, як це буває з іншими релігіями, хоч у них так само є багато правди і добра, як це зазначено в декларації ІІ Ватиканського собору «Про відносини Церкви до нехристиянських релігій»: "Католицька Церква не відкидає нічого з того, що є правдиве і святе в цих релігіях... Вони не рідко виявляють промінь тієї Правди, яка просвічує всіх людей» (ч. 2).
Воскресіння це чудо Божої всемогутності. Христос учинив таке чудо, щоб доказати, що Його проповідування походило від Бога, тому воно зобов'язує всіх людей прийняти його як Божу Правду, що є непомильна. Відходячи з цього світу в день Вознесіння, Христос так промовив до апостолів: «Ідіть же по всьому світу та проповідуйте Євангеліє всякому творінню. Хто увірує й охреститься, той буде спасенний; а хто не увірує, той буде осуджений» (Мр.16, 15-16).
Один теософ (організатор природної релігії, тобто філантроп) прийшов до французького імператора Наполеона І і заявив: «Християнство збанкрутувало, бо воно ані не усунуло несправедливості зі світу, ані не ощасливило людей. Я винайшов таку релігію, що зарадить усякому лихові і вчинить людей щасливими». І так він почав викладати засади своєї релігії. Наполеон вислухав його і промовив: «Це дуже гарна релігія, але я скажу прибити вас до хреста. Як помрете, ми поховаємо вас, і коли ви по трьох днях воскреснете, то я прийму вашу релігію!» Мудрагель налякався, вийшов від імператора і більше не показувався.
Тільки один Бог годен виконати правдиве чудо. Христос учинив багато чудес, щоб підтвердити Свою науку. Сам Спаситель покликався на Свої чуда як доказ Божого посланництва: «Якщо не вірите Мені, то бодай вірте ділам, щоб ви пізнали й увірували, що Отець у Мені й Я в Отці" (Йо. 10, 38). Христове воскресіння це найбільше із Його чудес, тому воно найкраще і найсильніше свідчить і запевняє нас, що правди Євангелія це Божі, непомильні і вічні правди.
Боже провидіння подбало, щоб про воскресіння Спасителя не було й найменшого сумніву. Воїн ствердив перед Пилатом, що Христос дійсно помер, як Йосиф із Ариматеї домагався дозволу поховати Христове тіло (Мр. 15, 44). Як Христос воскрес, то юдейські провідники підкупили сторожу, щоб вона розголошувала, що апостоли вкрали тіло з гробу, коли вона спала (Мт. 28, 13). Учні, що йшли до Емаусу, зустрінули воскреслого Христа (Лк. 24, 31). Апостол Тома мав вложити палець у пробитий бік Спасителя (Йо. 20, 27), хоч, правдоподібно, не вчинив цього, тощо.
Ми ж визнаємо віру у воскресіння Спасителя, коли у великоднім часі вітаємо інших: "Христос воскрес!" і чуємо відповідь: "Воістину воскрес!"
Христове воскресіння це підстава нашої надії
Вічне життя було б можливе, навіть якщо б не було для людей тілесного воскресіння, бо самі душі могли б навіки проживати з Богом у небі, оглядати і славити Його і в цім огляданні лицем у лице знаходити своє вічне спасіння і щастя. Проте самі душі це не люди. Душа це тільки частина людини. Якщо б не було тілесного воскресіння, то душа залишилася б неповною, бо вона створена для тіла і тіло для душі. Ця неповність витворювала б у душі своєрідне вічне напруження і тугу. Бог не лишає навіки недосконалими своїх діл, особливо корони сотворіння, якою є людина: "Ти поставив чоловіка володарем над творами Твоїх рук", - каже пророк Давид (Пс. 8, 7).
Рідко коли в історії людства була така справа, що видавалася б такою безнадійною, як справа Спасителя і його Євангелія. Після початкового одушевлення народних мас, фарисеї, вороги Христа, бачили Його успіх, тому розпачливо говорили між собою: «Бачите, що годі щось зарадити, бо ввесь світ іде за Ним» (Йо. 12, 19), але згодом їм вдалося здискредитувати Його особу в очах непросвіченого й обманеного простолюддя, відвернути народні маси від Нього різними підступними закидами і навіть потягнути за собою частину народу, який домагався від Пилата: «Розіпни, розіпни Його!" (Йо. 19, 6).
Розп'яття було найгіршою карою, якою карали злочинців, розбійників, політичних бунтарів і зухвалих невільників. Ця кара кидала страшну ганьбу на розп'ятого і його родину. Фарисеї це знали, тому домагалися саме такої кари для Христа, щоб навіки здискредитувати Його в очах людства, яке буде із огидою відвертатися від Нього та Його "дивного" навчання.
Після розп'яття Його поховано, але мало хто йшов на похорон Розп'ятого. Фарисеї думали собі, що з Його похороном закінчилася ціла справа Ісуса Назарянина, і що за кілька літ Він піде в забуття неначе б Його зовсім не було на світі.
Яке страшне мусіло бути розчарування Христових розпинателів, тобто юдейської старшини, як в неділю вранці сторожа прийшла і повідомила їх, що Христос воскрес із мертвих так, як казав! Переполохані цією новиною, вони, замість того, щоб вдарити себе у груди, визнати помилку і перепросити Бога, підкупляють сторожу і намовляють її ширити неправду про Христове воскресіння: «Скажіть, що Його учні прийшли вночі, як ми спали, і викрали Його. Якщо управитель (Пилат) почує про це, то ми заспокоїмо (тобто підкупимо) його і він не буде турбувати вас» (Мт. 28, 13-44), бо за невиповнений обов'язок сторожі грозила кара смерті. Христос своїм воскресінням застидав ворогів своїх і доказав, що Він всемогутній Бог, Спаситель світу.
Не зважаючи на строгі вимоги Євангелія, воно поширилося в цілому світі і провело в ноьму дійсну духовну і моральну революцію. Світ став інакшим, аніж був доти, і таким він залишиться до кінця. Христос може повторити те, що сказав на Тайній Вечері: "Я подолав світ!" (Йо. 16, 33).
Св. Павло заявив про себе, що він вповні покладався на Спасителя: "Тому я терплю це (тобто невигоди життя, переслідування і саму смерть), бо знаю, в Кого я повірив" (2 Тим. 1, 12). Він так само додає, що ніщо у світі не може відлучити його від Христа: «Хто відлучить нас від Христової Любові?» (Рим. 8, 35). Цю надію на Христа слід відновляти в сьогоднішніх часах замішання і хаосу, які супроводжує непевність про майбутнє, яке являється безнадійним для тих, хто не має Христа, щоб опертися на Ньому.
Христове воскресіння — джерело нашої сили
Як фізичне, так і духовне життя людини на землі це невпинна боротьба за самозбереження. Як матеріальна пожива, сон і відпочинок відновляють у людині втрачені сили, так воскресіння Спасителя подає нам нові сили й охоту до боротьби з пристрастями, лихим світом і його спокусами та дияволом. Мати сімох синів Макавеїв-мучеників пригадувала своїм тортурованим синам: "Краще померти з руки людей (царя Антіоха і його катів), коли хтось має надію на Бога, бо Він воскресить його знову" (2 Мак. 7, 14).
Редемпторист, єпископ Миколай Чарнецький, повторяв серед страждань вигнання: "Я відчуваю на собі провидіння доброго Бога. Маймо віру у воскресіння!" Він не зрадив ні Христа, ні нашої Церкви, не зважаючи на тортури, яких зазнав від комуністів.
Ми брати і сестри мучеників. Будьмо гідні їх, і тому наслідуймо їхній приклад. Не стіймо при порожнім гробі Спасителя, але воскреснімо до нового християнського життя! Слід в дусі великодньої радості виконувати свою працю і щоденні обов'язки. Св. Филип Нері каже: «Витривалість у радості це тайна святості».
Один старенький паламар дзвонив від молодих літ. Прийшов його останній Великдень. Він ледве виліз на дзвіницю і почав дзвонити на все село. Луна пречудно неслася по селі. Це дзвоніння було його лебединою піснею. Люди говорили: "Ми ще ніколи не чули такого гарного дзвоніння".
Паламар скінчив дзвонити і, змучений, сів на лаву біля дзвона. Радість сяла на його обличчі. Там він і помер, віддаючи свої останні сили, щоб звіщати людям радість Христового воскресіння.
о. Михайло Щудло, ЧНІ
«Голос Спасителя», квітень 1972 р.