Непорочне Зачаття Пресвятої Богородиці


Лк. 8, 16-21

У цю неділю святкуємо ще одне величне Богородичне свято – Непорочне Зачаття Пречистої Діви Марії. Непорочне зачаття Марії можна вважати основною передумовою і джерелом всіх її чеснот і Божих дарів. Без її непорочного зачаття не було б інших важливих свят, подій в історії спасіння, таких, як Різдво Богородиці, Введення в храм, Благовіщеня, Різдво Ісуса Христа та інші. Марія і надалі залишається для християн духовним світильником, яка прикладом свого життя вказує нам дорогу до Ісуса, дорогу до Бога і вічного щастя саме своєю чистотою, вірністю Йому і його волі.

Роздуми про непорочне зачаття Марії пробуджують у нас думки і бажання бути духовно чистими, безгрішними, як Божа Мати. У кожного, хто старається бути добрим християнином, виконуючи старанно всі християнські обов’язки, час від часу виникає запитання: що робити, щоб жити без гріхів, не порушувати Божих заповідей і не ображати Бога, не втрачати Божої ласки, або кажучи простіше, що робити, щоб не було гріхів, або як позбутися вже існуючих гріхів і більше не повторювати їх.

Кожен з нас був би надзвичайно задоволений, коли б отримав можливість бути в такому духовному становищі, яке мала Пресвята Богородиця. Однак мусимо визнати правду, що осягнути цей стан на сто відсотків ми не можемо, бо цей виняток Бог зробив лише один раз для Марії. Ісус прийшов на землю один раз і мав лише одну матір, Марію, а інших не буде, тому й непорочне зачаття було лише один раз в історії спасіння.

Говорячи про непорочне зачаття Божої Матері, маємо визнати правду, що гріховність, схильність до гріха залишиться у нас до кінця життя. Бог допускає це для того, щоб під впливом почуття святості ми не потрапили в гріх гордості, не втратили надії і довір’я Божому милосердю, потреби Бога, постійної Божої ласки, допомоги, як навчає катехизм: ласка Божа є конечна до спасіння. Але з допомогою Божої ласки і за посередництвом Богородиці, ми можемо дуже наблизитися до духовного рівня Марії, її святості, докладаючи всі можливі свої людські старання. Проявом нашої святості буде те, що ми можемо зменшити максимально кількість свідомих гріхів, навчитися контролювати свої думки, почуття, бажання, щоб вони не ставали нагодою до гріха, зачіпкою для злих сил. Прикладом цього є безліч святих в історії спасіння. Чим більш досконалими вони ставали, тим більше відчували власну гріховність і постійну потребу Божої допомоги, Божого захисту від нападів злих сил.

Одного разу в часі Великого Посту в театрі міста поставили виставу про терпіння Господа нашого Ісуса Христа. На сцені виступали апостоли, побожні жінки, римські воїни, Каяфа, Пилат, Ірод та інші особи, про яких згадують Євангелисти. Коли Ісуса Христа засудили на смерть, на сцену вийшов нещасний зрадник Юда і розпачливо закричав: „Я згрішив! Продав кров невинну! Що мені тепер робити?” Настала хвиля мовчання, і десь раптом поміж глядачів дався чути голос маленької дівчинки: „Швидко біжи до Мами Ісуса Христа”. Мала побожна дівчина була переконана, що Пречиста Діва Марія випросила би в Ісуса Христа прощення для зрадника Юди.

Святкуючи урочисто Непорочне Зачаття Пресвятої Богородиці, нашої духовної Матері і небесної покровительки, довірмося її заступництву, а Вона допоможе нам у боротьбі з гріхами, перебувати в стані Божої ласки і не втрачати зв’язку з Богом, Божої опіки.

Пречиста Діва Марія — це наша Мати Милосердя! Вона заступається за наші душі перед Богом. Тому з довірою прибігаймо до Божої Матері в наших душевних потребах і вірмо, що Вона завжди заопікується нами, Вона знає дорогу до кожного людського серця. „Бо не маємо іншої помочі, крім Тебе, Пречиста Діво Маріє. На тебе ми надіємось і Тобою хвалимось, покладаючи надію, що Ти нас охорониш і захистиш по всі віки!
Амінь.

о. Михайло Чижович, редемпторист