Слово
Воскресіння Христове
Ів. 1, 1-17 „Сьогодні спасіння світові видимому і невидимому. Христос воскрес із мертвих , - і ви воскресніть з Ним …”(Святий Григорій Богослов – Слово на святу Пасху).
У сьогоднішній недільний день наша Церква святкує за східним календарем найбільше і величне свято у церковному році – Великдень, Воскресіння Ісуса Христа з мертвих. Пасха є найбільшим торжеством християн, бо це свято перемоги добра над злом, життя над смертю. На Воскресній Утрені ми оспівуємо цей день такими словами:
„Цей провіщений і святий день, перший по суботі царський і Господній, свято над святами, торжество всіх торжеств, в цей день прославляймо Христа навіки”.
Воскреснувши з мертвих, повернувшись до життя, Ісус Христос засвідчив цим свою перемогу над силами смерті, темряви, зла. А що є основою цієї перемоги? Це звичайно Божа любов. Тому свято Воскресіння, це торжество перемоги Божої любові над силами зла. Бо основою істоти Ісуса Христа і його Божественної сили є любов. І все, що Христос творить, чинить силою своєї любові. Канон Утрені Пасхи починає оспівувати і прославляти Воскресіння Христове такими словами:
„Воскресіння день, просвітімся люди! Пасха Господня, Пасха – від смерти бо до життя і від землі до небес Христос Бог нас перевів, перемоги пісню співаємо. Христос Воскрес із мертвих”. Саме з любові до нас людей Ісус прийшов у цей світ і прийняв людське тіло, з любові до нас прийняв страждання і смерть на хресті, і з любові до нас Він воскрес третього дня, щоб ми воскресли разом з Ним до нового, вічного життя.
В одному з великодніх вітань є такі слова:
„Святкує нині світ увесь, радіють всі – Христос Воскрес! Любов, що врятувала нас, хай буде з вами повсякчас”.
Це було на початках християнства. В Римській імперії імператор розпочав гоніння на християн. В Малій Азії було село, де усі мешканці були християнами. Префект краю наказав цілковито знищити це село. Війська оточили поселення, щоб ніхто не міг втекти, а невелика група солдат почала заходити в кожний дім, вбиваючи усіх, не дивлячись на стать і вік: старих, дітей, жінок. Здавалось, що вже порятунку немає, усі загинуть. Але один мешканець помітив, що воїни, виходячи з дому, мажуть його кров’ю, на знак того, що вони вже тут були і усіх убили. Він зарізав ягня і вимастив двері свого будинку кров’ю, а потім сховав у погребі всіх, кого зумів покликати. Воїни обійшли всі будинки і доповіли старшому, що всі, кого вони застали в селі, вбиті. Старший наказав повертатися. Так у дивний спосіб, кров’ю ягняти, була врятована значна кількість християн, мешканців села.
Кров у Біблії - це символ життя і любові. Ісус Христос, проливши кров на хресті, цим засвідчив свою безмежну любов до людей і випросив нам в Отця прощення гріхів. Тому любов має силу берегти і захищати наше життя від всякого нещастя.
Коли наша душа буває прибита якимсь горем, знеможена життєвими випробуваннями, пригнічена каменем терпіння, любов доброї людини повертає нашій душі радість життя. Справжня любов має силу перемінити найбільший душевний смуток у велику радість свободи і волі в день Воскресіння Христа.
Один святий сказав наступне:
„Якщо б Христос задля тебе тисячу разів помер і тисячу разів воскрес, то це нічого тобі не поможе, якщо ти не помреш для гріха і не воскреснеш для любові”. Саме любов, Божа любов має силу воскресити людську душу, омертвлену навіть найбільшим гріхом. Гріхи всього людства стали причиною смерті Божого Сина, та любов до людей воскресила Його до нового життя.
Дорогі брати і сестри! Від щирого серця вітаю всіх вас з радісним святом - Великоднем, Пасхою Христовою. Хай непереможна Христова любов щедро наповнить кожного з вас невичерпною радістю, зігріє серце, наповнить силою тривати в його любові і щедро дарувати її всім людям, щоб ця Божа любов воскрешала людські серця до ново життя, яке дарував нам усім Ісус Христос своїм славним воскресінням з мертвих.
Христос воскрес! Воістину воскрес! о. Михайло Чижович, редемпторист