Проповідь архімандрита Згромадження редемптористів о. Михаїла Брейла в соборі св. Юра


Ось і підійшов до завершення тиждень нашого спільного перебування тут. Тож я б хотів, аби ми розважили над темою цьогорічного з’їзду- «Бути, як Ти». Свято Успіння Богородиці і читання зі Святої Літургії – чудова нагода для цього.

Колись давно мій батько спитав мого небожа, ким би він хотів стати, коли виросте. Той, ні на мить не вагаючись, відповів: «Я хочу бути, як тато». Його відповідь, напевне, не здивувала жодного з нас. Він у всьому наслідував батька і намагався робити все так, як робить його тато. Вони навіть робили однакові зачіски. А до того ж слухали однакову музику, дивилися однакові телепередачі та вболівали за однакові спортивні команди. Та, що найважливіше, хлопець намагався бути таким же глибоко порядним, як і його батько. Зараз, коли мій небіж вступив у свій третій десяток, багато в чому він схожий на свого тата, і він так само намагається чинити так, як на його місці вчинив би він.

Кожен з нас хоче бути схожим на того, кого любить. Більш того, ми хочемо стати такими, як ті, кого ми любимо. Оскільки редемптористи почитають і люблять св. Альфонса, нам би хотілося все більше і більше бути схожими на нього внашому житті і служінні. Це важлива характеристика наших відносин. І це особливо важливо в наших відносинах з Ісусом Христом.

У перших читаннях до Святої Літургії сьогодні св. Павло закликає нас думати так, як думав Ісус Христос. Він знає, що, якщо ми дійсно хочемо стати його апостолами, маємо вчитися бачити світ так, як бачить його Він, і думати так, як думає Він. Тільки тоді ми зможемо чинити, як Він. Павло також знає, що це можливо завдяки дару і силі Святого Духа, але лише якщо ми скажемо «так» Духові Ісуса, що живе в кожному з нас.
Ми віримо, що були створені за образом і подобою Бога. Це основа нашої сутності. Це також наш християнський поклик. Ми визнаємо, що Бог воплотився і став чоловіком, а отже, ми здатні якнайближче підійти до нього, стати таким, як є він. Наше завдання- стати таким, як є Ісус Христос.

Стати схожим на Нього по-справжньому - призначення всього нашого життя. Як і Марії з Витанії, про яку слухали в сьогоднішньому уривку з Євангелія, нам треба час, щоб послухати Господа, сісти біля Його ніг, повністю віддати Йому всю свою увагу. Протягом цього тижня ми намагалися зробити це. Нам також необхідно робити так, коли поїдемо додому: практикувати щоденну молитву та слухати Христа.
Чи ви відчуваєте ніжність у голосі Ісуса, коли Він розмовляє з Мартою? Він не критикує її за гостинність, прагнення якнайкраще прийняти гостей. Ні, Він запрошує її брати за праклад сестру Марію і пам'ятати, що найголовнішою є присутність. Марта повинна зосередити увагу на присутності Ісуса, а не клопотатися за роботу, яку потрібно зробити. Це важливий урок для нас усіх.

Проте, найбільший урок у сьогоднішньому, а саме в його другій частині, Євангелії, подає нам Марія, Мати Ісуса. Марія є благословенною, бо є матір'ю Ісуса. Це правда. Але Марія є благословенною тому, що вона слухала Боже слово і зберігала його. Вона сказала: «Нехай станеться по Твоєму слову». І жила, щодня відповідаючи Господу: «Так».

Бути, як Ісус означає не лише те, що ми вчимося бачити так, як Він бачить, а й мати однакове мислення. «Бути, як Ісус» - означає казати Богові «так» не лише устами, але й життям. Це і означає бути Його учнем.

Іноді ми помиляємося, думаючи, що «бути, як Ісус» означає, що ми повинні стати ідеальними, подолати власну людськість з її обмеженнями та слабкістю. Я думаю, що це велика помилка. Ми не можемо відкидати нашу людську природу. Насправді, Бог настільки полюбив її, що сам став людиною, такою ж, як ми, окрім гріховності. Через Христа Господь відкупив нашу людську природу.

19-та стаття Конституції редемптористів містить дуже важливий момент. У ньому йдеться про те, що редемптористи відкривають всеоюбіймаючу природу відкуплення, дають свідчення правди, а також того, що всі, хто наслідує Христа, стають кращими людьми. Отже, «бути, як Ісус» означає ставати все більше і більше людяними, співчутливими, повними життя, радісними, веселими та вільними. Ми стаємо більш людяними. Так ми стаємося тими, ким ми насправді є чи маємо бути.

Свято, яке ми сьогодні відзначаємо - Успіння Богородиці – є великим святом у честь Марії. Це свято також є обіцянкою для нас. Ми хочемо потрапити туди, куди вона відійшла від нас. Як наголошував час Адвенту Папа Бенедикт, Бог не призначив нас для смерті. Бог призначив нас для сповнення життя. Марія відійшла від нас в повноті життя з Богом, з її сином, у силі Святого Духа. Не забуваймо, що ми є покликані до цього ж, ми запрошені наслідувати шлях, яким пройшла Марія. Ось що означає – «Бути як Ісус», який став таким, як ми, щоб ми могли жити з Богом та в Бозі назавжди.

«Бути, як Ти!» Яка чудова тема! Яке незвичайне завдання! Ми маємо величних осіб, яких можемо наслідувати – людей, схожих до Марії, Матері Божої Неустанної Помочі і св. Альфонса. Також серед осіб, якими ми захоплюємося, є і наші батьки, вчителі, наставники. «Бути, як Ісус» – наше основне завдання, але не забувайте – ви вже на дорозі до мети.