Передання розповідає цікаву притчу про святителя Миколая, пам’ять якого незабаром будемо святкувати. Одного разу Господь запросив до себе святого Миколая разом із святим Касіяном. Вони обоє оділи найкраще вбрання і вибрались в дорогу. По дорозі зустріли селянина, який їхав кіньми з поля і застряг у болоті. Обидва святі готові були допомогти бідному чоловікові. Але Касіян почав в голос думати: якщо допоможу, то вимажу всю одежу і себе, а тоді в якому вигляді стану перед Господом. І пішов. Святий Миколай, натомість, не звертаючи уваги на це, почав допомагати потребуючому. Звісно опісля він сам і його одежа виглядали відповідно. Менш-більш привівши себе до ладу, святий пішов на зустріч з Богом, де вже його чекав св. Касіян. Коли Господь довідався, що сталося, то сказав до Касіяна: «За те, що ти не проявив милосердя до того бідного чоловіка, твоя свято буде раз в чотири роки (29 лютого), а твоє, Миколаю, два рази в рік» (22 травня, 19 грудня).
Особа святого Касіяна в даній притчі відповідає начальнику синагоги із сьогоднішнього євангельського уривку. Останній дбає про виконання Божого закону щодо суботнього дня. «Тоді начальник синагоги, обурений, що Ісус оздоровив у суботу, озвався і мовив до народу: “Шість день є, коли маєте працювати; тоді, отже, приходьте й оздоровляйтесь, а не в день суботній”.
Чим переймався начальник синагоги? Днем суботнім. І це правильно. Адже Господь наказав святкувати цей день. І, з одної сторони, обурений начальник синагоги, відстоюючи непорушність Божої заповіді, а тим самим авторитет Бога, чинить правильно. Однак, з другої сторони, заперечує добре діло, зроблене Божою силою, для слави Божої та на спасіння людини. Через виконання Божих заповідей людина є близько з Богом, і начальник синагоги, мабуть, саме це мав на увазі. Але чи можна бути близько Бога ціною іншої людини?
Господь завжди вчить нас, що на нашій дорозі до Нього завжди є наші ближні. Так є в цій ситуації із хворою жінкою в синагозі; так є в притчі про милосердного самарянина, на дорозі якого Господь поставив побитого розбійниками чоловіка. Так було із тим бідним селянином із притчі про св. Миколая. Так само чи не щодня є із людьми, яких Господь ставить нам на дорозі. Чи не намагаємось інколи і ми йти до Бога по головах ближніх?
Свого часу блаженний Папа Іван Павло ІІ сказав, що дорогою Церкви є людина. Можна перефразувати ці слова і сказати: нашою дорогою до Бога є наші ближні. Любов ближньому зла не чинить. Любов, отже, - виконання закону (Рим.13,10).
о. Руслан Піх, редемпторист