Ось знаходимося в середині Великого посту. Кожна людина зазвичай дуже ревно розпочинає піст. Перші два тижні ми наполегливо змагаємося зі своїми пристрастями, але коли проминає час, ми знесилюємося. Дещо про такі людські немочі знає і Церква, тому в цю неділю вона ставить нам за взірець Ісуса Христа, Який був розп'ятий на хресті.
У третю неділю посту св. Церква для підкріплення нашого духа каже нам в особливіший спосіб почитати св. Господній Хрест. Звідси й назва цієї неділі - Неділя Хрестопоклонна. Нам пропонується звернути свою увагу не на свій хрест, який несемо щодня, а на хрест, який поніс наш Господь, адже Його зусилля були набагато важчими.
Св. Хрест має нам пригадати безконечну Божу любов до нас, Христові страждання задля нас і наш обов'язок мужньо нести свій хрест щоденного життя. До всіх нас кличе Ісус Христос: "Коли хто хоче йти за мною, нехай себе зречеться, візьме щодня на себе свій хрест і йде за Мною... Хто не несе свого хреста, і не йде слідом за Мною — не може бути Моїм учнем" (Лк. 9, 23 і 14, 27).
Церква пригадує нам, що ми маємо сильну зброю в боротьбі з ворогами за своє спасіння, а тією зброєю є святий Хрест. І якраз цієї неділі Хрест виступає перед нами, як знамено сили, знамено спасіння та знамено перемоги і тріумфу.
Ми, християни, повинні наслідувати Господа в усьому. Найперше ми повинні наслідувати Христову любов, бо саме любов до людини стимулювала Його нести Хрест. Якщо ми любимо Бога, то чи не повинні ми зректися себе і робити те, чого Він від нас потребує? Ми не можемо пригорнути Бога до себе і сказати, що ми Його любимо, але ми завжди можемо виявити свою любов. Як саме це потрібно робити? Про це говорить нам апостол Іван у своєму першому послані: «Це бо любов до Бога: берегти Його заповіді. А заповіді Його не тяжкі» (І Івана, 5, 3). Такі слова як закон, заповіді, правила, етикет та інші, неохоче сприймаються людиною. Тому що людина розуміє, що від неї щось вимагається. Та чи важко зробити щось і навіть велике для людини, яку любиш!? Мабуть, що ні. Бо справжня любов штовхає людину на подвиги.
На хресті Спаситель світу звершив великий подвиг – спокутування і спасіння людей. Своїми хресними стражданнями Він дарував хресту особливу спасенну силу. Чесною кров’ю, пролитою на хресті за гріхи усього світу, Господь Ісус Христос окропив, благословив та освятив його.
Спаситель хрестом вказав нам шлях до Царства Небесного та заповідав нам взяти хрест свій та іти за Ним шляхом самовідданої любові до Бога та ближніх.
І Хрест Господній як знаряддя спасіння світу від самого початку існування Церкви став для християн «знаменням перемоги», предметом особливого побожного шанування і поклоніння.
Вклонімося ж, брати і сестри, Чесному Животворящому Хресту Спасителя і палкою молитвою звернімося до Нього, аби Він Своєю всевладною благодаттю спрямував нас на спасенний шлях самовідданого служіння Йому та людям.
о. Степан Андрусишин, редемпторист