У сьогоднішньому Євангелії розповідається про недовіру апостола Томи до слів його близьких осіб, які розповідали, що бачили воскреслого Ісуса. Він не тільки захотів на власні очі побачити воскреслого із мертвих Ісуса Христа, він захотів більше - торкнутися Його ран. У цій євангельській історії для нас повчальними є слова Спасителя: «Щасливі ті, які, не бачивши, увірували» (Йо. 20, 29).
Подібні слова ми знаходимо, коли ангел приніс звістку Діві Марії, що вона зачне і породить Спасителя. Вкінці ангел звернувся зі словами до Марії: «Щаслива та, що повірила, бо здійсниться сказане їй від Господа» (Лк. 1, 45). Ці дві історії про невірство Томи і про зачаття Богородиці є схожі тим, що в цих двох осіб Томи і Богородиці оцінюється їхня віра. Віра є настільки важлива в нашому житті, що святі отці Церкви говорять – без неї бути спасенним і увійти в Царство Небесне є неможливо. Віра в апостола Томи в порівняні з вірою Богородиці була слабша. Тома потребував певного доказу того, що чув. Він визнає, що не повірить навіть власним очам, коли побачить перед собою Ісуса – він хоче до Нього доторкнутися.
Подібною є віра і багатьох нас, які потребуємо як доказ знаків і чудес. Та що ж означає вірити, мабуть запитає кожен і з вас? Вірити означає – навчає нас свята Церква – приймати за правду все, чого навчає Господь Бог через Святе Письмо. Неможливо бути віруючим, не беручи до уваги всіх Божих слів. Бог потребує, щоб людина цілковито виконувала Його волю.
Коли людям потрібні Божі знаки для скріплення їхньої віри, то Бог їх дає. Ми знаємо, що Бог скріплював чудами проповіді апостолів, які проповідували поганським народам. Господь доказує, що Він Творець усього, тому зцілює наші недуги та допомагає в немочах. Господь доказує нам, що Він нас чує, коли ми молимося, тому й відповідає нам на наші молитви. І як ми чули із сьогоднішнього Євангелія, Господь показує свої рани апостолові Томі і дозволяє йому доторкнутися до них, щоб він увірував. Господь звертається до апостола Томи зі словами: «Та й не будь невіруючий – а віруючий!» (Йо. 20, 27).
Святе Письмо не одобрює невірство Томи, називаючи його допитливим. Навпаки, апостола Тому називають «невіруючим», тим самим засуджується подібний акт. Ми повинні кожного разу збагачувати свою віру в Бога, для того нам необхідно постійно читати Святе Письмо, роздумувати над написаними словами та й застосовувати їх у власному житті.
о. Степан Андрусишин, редемпторист