Святий Миколай Чудотворець


Лк. 6, 17-23

Роздумуючи над життям святого Миколая, у його поведінці можемо відкрити справжнє джерело щастя для себе. Причиною великого почитання святого Миколая є те, що він справді став щасливим у Бога святістю свого життя, наповнений Божою любов’ю і ділами милосердя, а також своїм заступництвом у Бога допомагає іншим віднайти щастя в житті.

У житті людей зустрічаємо два види щастя: людського і Божого.

- перше, людське розуміння щастя, це коли людина здобуває земні добра, духовні дари. У цьому випадку людина керується засадою: чим більше добра, тим більше щастя.

- друге, Боже щастя, проявляється тоді, коли людина, маючи певні добра, земні чи духовні, не затримує їх для себе, а ділиться ними з іншими, ділиться Божою любов’ю з ближніми, дарує Бога ближнім.

Природа земних дарів така, що чим більше даємо, тим менше залишається в нас. Природа Божої любові має іншу властивість, що чим більше дарують її, ділимося нею з іншими, тим більше її стає, вона помножується, щедро наповнює душу людини, а разом з тим зростає почуття власного щастя. Одного разу апостол Павло сказав до Ефесян такі слова: „Більше щастя давати, ніж брати” (Ді. 20, 35).
Церковний катехизм навчає нас про сім діла милосердя щодо тіла і щодо душі. Сім діл милосердя для тіла: голодного нагодувати, спрагненого напоїти, нагого зодягнути, подорожнього в дім прийняти, недужому послужити, в’язня відвідати, померлого похоронити.

Сім діл милосердя для душі: грішника навернути, невіжу навчити, у сумніві порадити, сумного потішити, кривду терпеливо зносити, образу з серця прощати, за живих і померлих молитися.

Один чоловік повертався додому. Край дороги сидів з протягнутою рукою старенький жебрак. Не знайшовши в своїх кишенях жодної монети, чоловік потиснув жебракові руку і сказав: „Вибач, брате, сьогодні я не маю що тобі дати”. Жебрак розплакався і сказав: „Ви, пане, сьогодні дали мені найбільше. Ви мені, вбогому, потиснули руку і назвали мене братом. Інші давали мені гроші, а ви віддали мені своє серце”.

За прикладом святого Миколая творімо діла любові і милосердя та ними здобуваймо собі Боже щастя. Даруймо свою любов ближнім через матеріальну поміч. А якщо не можемо помогти комусь матеріально, надаймо духовну поміч: скажімо добре слово підтримки, розради, проявімо милосердя до його душі, пожертвуймо за нього молитву, Службу Божу чи Святе Причастя, і цим будемо здобувати для себе Боже щастя, наповнюватися любов’ю, щоб таким чином сповнилися на нас слова христового блаженства: „Блаженні милосердні, бо вони зазнають милосердя”.

о. Михайло Чижович, редемпторист