Як і кожен «портрет», цей буде більшою мірою моїм особистим поглядом на постать владики Миколая Чарнецького на основі його духовних повчань.
Кримінальна справа № 68069-ФП «По звинуваченню Сліпого Йосифа Івановича, Чарнецького Миколи Олексійовича та інших за арт. 54–1 «а» і 54–11 Карного кодексу УРСР» складається із семи томів загальним обсягом 1963 аркушів.
Аналізуючи промови блаженного М. Чарнецького до семінаристів, необхідно зазначити, що вони є добре продуманими, у них простежується намагання окреслити певний євангельський ідеал священика, якого слід прагнути кандидатам у священство та поглиблювати вже після отримання рукоположення.
Як плід короткого дослідження висвітлю кілька аспектів місійної праці бельгійсько-русинської віце-провінції Згромадження Найсвятішого Ізбавителя на Волині. Це 1926–1932 роки – час, коли там служив священномученик Миколай Чарнецький як настоятель монастирів у Костополі й Ковелі.
Незважаючи на активну протидію польської влади, Миколай Чарнецький брав активну участь у житті Католицької Церкви візантійсько-слов'янського обряду в Західній Білорусі.
Єпископ Г. Хомишин відіграв помітну роль у становленні М. Чарнецького як священнослужителя, але, як показуватиме майбутнє, «людиною Г. Хомишина» Миколай Чарнецький так і не став. Безсумнівно, що М. Чарнецький виразно тяжів до орієнтальної течії в греко-католицизмі.
Служіння о. Миколая Чарнецького на Волині розпочалося влітку 1924 року з нелегальної мандрівки за Сокальський кордон разом із о. Романом Бахталовським.
У даній доповіді розглядається діяльність Миколая Чарнецького як ченця Львівської віце-провінції Згромадження Найсвятішого Ізбавителя.
Життєвий шлях блаженного Миколая Чарнецького починається на Городенківщині й надалі тривалий час (близько 20 років) пов’язаний із Станиславовом. Можемо стверджувати про «станиславівську епоху» в житті та служінні блаженного.
Багато чинників впливали на його майбутнє. Серед них – походження із
села, підтримка священичої сім’ї, шкільні пригоди та навчання у
гімназії, які сприяли формуванню особистості владики.