Стриманість від певних страв, часта молитва, це засоби, які мають допомогти нам звільнитися з неволі гріха. Тому основною метою посту, одним із важливих плодів великопосної боротьби є здобути цю духовну свободу, звільнитися з неволі гріхів і пристрастей, бо тільки духовно вільна людина може воскреснути до нового життя.
Покаянна атмосфера Великого посту готує нас прийняти мудрість Господнього Хреста та мужньо звершувати нашу духовну боротьбу в якій ми протистоїмо злу і гріху, присутньому в світі, - в кожному з нас і навколо нас. Мудрість Хреста полягає в тому, щоб поглянути злу в обличчя і не шукати його винуватців ані в інших людях, ані в якихось життєвих обставинах.
Які б важкі не були перешкоди на дорозі до Ісуса, Божа любов і наша віра є сильніші за них, і з їх допомогою ми зможемо успішно подолати ці перешкоди та зблизитися до Ісуса, щоб Він оздоровив і зміцнив нас своєю ласкою.
Переживаючи час посту, християнин повинен глибше пізнати, ким є той Ісус, від котрого я віддалився, втратив через свій гріх і до кого маю повернутися. Молитва допомагає людині краще бачити, що зближає і що віддаляє її від Бога, що ще потрібно виправити, щоб Божа любов вповні огорнула її.
Піст – стримання не тільки у їжі, а також у злих думках, бажаннях є знаком того, що ми відмовляємося від всього, що нас робить спільниками в ділах злого духа. Справді постити, означає покинути його діла темряви та стати учасниками Божого життя любові.
Діва Марія, вибрана Богом бути Матір’ю Божого Сина, свята і непорочна, прийшла у Єрусалимський храм і відвідувала його кожного року, щоб засвідчити свою вірність і відданість Богові.
Будучи в єдності з Богом завдяки зв’язку любові, витривалої молитви,
Господь наповнює наші душі своєю любов’ю і миром, яким ми можемо
наповнювати, обдаровувати інших і таким чином творити і зміцнювати
взаємну єдність завдяки Христові. Ми сильні, коли ми єдині, а ми єдині,
коли нас об’єднує Божа любов.
У покаянні знання Бога тісно пов’язане із знанням самого себе, стану своєї душі. Щире покаяння залежить від пізнання Бога і його любові. Міра пізнання Бога визначає рівень пізнання себе, стану своєї душі. Чим більше людина пізнала Бога і його любов у своєму житті, тим краще бачить, що зближує її до Бога, а що ще віддаляє від Нього.
Неділя митаря і фарисея пригадує нам, що покаяння не можливе без молитви, без світла Божої ласки. Молитва освітлює нашу душу, допомагає краще пізнати Бога і стан своєї душі, пізнати те, що віддаляє мене від мого Спасителя.
Закхей дозволив Ісусові завітати не лише до його матеріального помешкання, Він назавжди увійшов до дому його душі. Закхей почув голос любові Спасителя і відчинив для нього свою душу, дозволив оздоровити її з гріхів, наповнити Божим теплом і любов’ю.